Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos filialo Aukštadvaryje vaikų dienos centro „Navininkai“ direktorė Jovita Stravinskaitė sako, kad nors centre daugiausia dėmesio skiriama socialines ir kitas rizikas ar išgyvenimus patiriančioms šeimoms, tačiau jų tikslas – būti atviriems ir visiems vaikams užtikrinti laimingą vaikystę.

Šio tikslo siekia ir „Navininkų“ strateginis partneris – Lietuvos vaikų fondas, kuris šių metų balandį savo trisdešimtmečio proga pirmą kartą organizuoja paramos akciją „Būk mano draugu“. Fondas kartu su partneriais atkreips dėmesį į mūsų mažųjų gyvenimus, skatins išgirsti jų balsus ir leis pasijusti rūpestingos bendruomenės dalimi.

Vaikų dienos centras Aukštadvaryje veiklą pradėjo 2005 metais, kai tuometiniai Vilniaus pedagoginio universiteto socialinės pedagogikos studentai per vasaros praktiką subūrė vaikus bendroms veikloms. 2007 m. dienos centras buvo įregistruotas kaip Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos filialas.

Apie jau iš anksto suplanuotą gyvenimo kelią, bendradarbiavimą ir vaikų likimus keičiantį dienos centrą kalbamės su mokslo asociacijos Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos vadove Egle Celiešiene.

– Kodėl ir kaip atsiradote šioje veikloje?

– Pasirinkimas dirbti su vaikais kilo iš šeimos: mama visada daug dėmesio skyrė ne tik mums, bet ir vaikams, augantiems be tėvų. Sunku patikėti, bet prieš trisdešimt metų mama su kolegomis ir oficialiomis vaiko gerovės institucijomis vyko į stoties rajoną, Kariotiškių šiukšlyną, kur valkatavo ar kartoninėse dėžėse gyveno vaikai. Mamai svarbu buvo keisti ir veikti, todėl ji ėmėsi realių veiksmų ir inicijavo įvairių vaikų gerovės organizacijų atsiradimą Lietuvoje. Matydama pavyzdį šeimoje, pasirinkau socialinės pedagogikos studijas ir džiaugiuosi galėdama prisidėti prie šių pokyčių. Liūdna, kad valstybės parama ir dėmesys šiai sričiai dar nėra pakankamas ir šiandien. Dirbame su įvairiomis programomis ir projektais, siekiame pagrindinio veiklos tikslo – pozityviosios socializacijos kiekvienam vaikui.

– Gal išskirtumėte kokią nors savo organizacijos vaiko sėkmės istoriją?

– Mūsų veikloje pasitaiko ir sėkmių, ir nesėkmių, tačiau viena istorija itin didžiuojamės. Tai pavyzdys, kuris užkrėtė vaikus siekti karjeros ir pasirinkti kelią padėti kitiems. Tuometinio Vilniaus pedagoginio universiteto socialinės pedagogikos studentai vasaras leisdavo Aukštadvaryje, kur buvo universiteto vasaros bazė, o vėliau įkurtas dienos centras. Vaikai susidraugavo su studentais, kartu leisdavo daug laiko, dalijosi mintimis, rūpesčiais.

Viena mergina, lankiusi dienos centrą, ateityje pasirinko socialinės pedagogės profesiją. Jos pasirinkimą įkvėpė vasaromis atvažiuojantys studentai, o studijuodama ji grįžo į „Navininkus“ jau kaip praktikantė su dideliu užsidegimu ir noru padėti panašioms šeimoms, kokioje augo ji pati. Manau, kad tai yra puikiausias pavyzdys, kaip įkvėpti ir paskatinti ypatingų pedagogų vaikai užaugę keičia kitų gyvenimus.

– Kaip bendradarbiaujate su Lietuvos vaikų fondu?

– Bendraujame siekdami bendro tikslo – padėti vaikams, kuriems paramos ir pagalbos reikia labiausiai. Savo veiklas įgyvendiname inicijuodami ir vykdydami įvarius projektus. Vienas iš šiuo metu vykdomų projektų yra „Sėkmingos karjeros akademija“, kurį finansuoja Europos socialinio fondo agentūra. Kaip žinia, planuoti karjerą yra labai sudėtinga, ypač nežinant, kaip toliau susiklosto vieną ar kitą sritį pasirinkusių žmonių gyvenimai.

Mūsų projektas skirtas socialinės rizikos šeimose gyvenantiems jaunuoliams, sunkumus patiriantiems globos namų auklėtiniams, neįgaliesiems ar socialinių pašalpų gavėjams, dar nežinantiems, kaip pasirinkti savo profesinį kelią. Lietuvos vaikų fondas kartu su savo specialistų komanda, tarp kurių yra nuostabioji vaikų dienos centro socialinė pedagogė Nijolė Zubrickienė, konsultuoja dalyvius, vyksta bendravimas su psichologais, darbas su kitais specialistais.

Bandoma ieškoti labiausiai motyvuojančios, patinkančios profesinės srities, išgryninti gebėjimus, stiprybes, projektuoti karjeros perspektyvas. Bendradarbiaudami su Lietuvos vaikų fondu sėkmės istorijas pasiekiame pasitelkdami savo srities profesionalus, socialines inovacijas ir tarptautinę partnerystę.

Tai Lietuvos vaikų fondo partneris ir inovatyvių metodikų skleidėjas – tinklas „Aflatoun International“ bei Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos tarptautinis mokslininkų ir praktikų tinklas apie niekur nedirbančių ir nesimokančių jaunuolių įgalinimą.

– Balandžio mėnesį vyks paramos akcija „Būk mano draugu“, ką pasakytumėte suaugusiems žmonėms?

– Pagalba, ypač vaikams, augantiems sudėtingose šeimose ar sudėtingomis sąlygomis, yra labai svarbi. Ne visi vaikai turi šeimas, padedančias kartu išgyventi liūdnas dienas ar nelaimes, pasidžiaugti laime, palaikančias sunkiomis dienomis. Vaikams, o dažnai ir jų šeimoms, reikalinga parama, įrodymas, kad jie nėra vieni, kad jie – svarbūs ir nepakeičiami. Tokioms organizacijoms, kaip Lietuvos vaikų fondas, kurie yra profesionalai ir geba organizuoti pagalbą jos stokojantiems, mūsų auka, net vienas euras, gali tapti neįkainojama investicija į mūsų visų ateitį.

Visi, norintys prisidėti prie Lietuvos vaikų fondo veiklos, tai gali padaryti ir iki paramos akcijos „Būk mano draugu“ tiesioginės transliacijos, kuri vyks balandžio 13 d. 18 val. 30 min. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

Aukoti galima trumpuoju numeriu 1407 (3 Eur), pervesti lėšas į AB SEB banko sąskaitą LT28 7044 0600 0554 0234 arba apsilankius svetainėje https://www.lietuvosvaikufondas.eu.

Paramos akcijos „Būk mano draugu“ informaciniai partneriai dienraštis „Lietuvos rytas“ ir portalas lrytas.lt.